alijas rubrikas

Koka logu restaurācija. 1.daļa: Vecie logi – prieks vai rūgtums?

2 komentāri

Kā novērtēt vecos logus?

Ir tā, ka pa īstam vecos koka logus var novērtēt tikai tad, kad tie ir atrestaurēti. Tagad skatīties uz tiem ir bauda (un arī lepnums, protams). Sākumā, kad pirmo reizi tos ieraudzīju.. omg!!! .. it kā tāpat šeit darba nebūtu pa pilnam un vēl šie logi!!! (nerunājot par durvīm, stenderēm, kas arī bija tik pat briesmīgā vizuālā stāvoklī)!!

PIRMS: Virtuves loga iekšējais rāmis, vairākas reizes krāsots

Ko ņemt vērā:

1. Lai arī cik slikti logi pirmajā acu uzmetienā izskatās vizuāli (netīri, nolupusi krāsa utt), tas nenozīmē, ka viņi ir bojāti un nekam nederīgi. Notīrot veco krāsu un noslīpējot, tie var iegūt tīri pat zolīdu izskatu. Tie nebūs ‘kā jauni’, jo tie ir vecie logi un līdz ar to koksne būs palikusi tumšāka, vietām var būt plankumi, skrāpējumi, iespējams pat sveķi (mūsu gadījumā, logiem, kuri ir mana vectēva vecumā, joprojām šur tur nāk ārā sveķi).

2. To, vai logi ir “it kā metami ārā” – šis lēmums būtu jābalsta, logus funkcionāli pārbaudod, neņemot vērā vizuālo izskatu. Vai logi taisās ciet cieši? Ja nē, tad vaina var būt arī slēģos. Vai koka logi vispār taisās cieši? Mana atbilde būtu nē, ja ar cieši domājat tā kā to ‘dara’ ‘pakešnieki’ – kā piesūcekņi un pilnīgi hermētiski kā lidmašīnas iluminatori. Ja aiztaisīts koka logs, bet blīvēm, it kā mazliet ‘pūš’ tas ir normāli!

To, ka logi ir ‘cauri’ un ‘pūš’ , šī īpašība pēdējos 20 gados ir pataisīta par ļoti negatīvu un defektīvu. Kāpēc? Lai pārdotu pakešniekus. Neviens jau nepropagandēja, ka istabā būtu jānotiek kaut kādai gaisa apmaiņai. Tad kad visi nopirka un salika pakešu logus, pēc jau 10 gadiem sāk reklamēt gaisa mitrinātājus, istabas vēdinātājventilācijas un ko vēl ne, jo gaiss ir svarīgs.. redziet, mikroklimats! Tas, ka pakešu logiem ir pieejama ziemas vēdināšana, kas nodrošina nepieciešamo ventilāciju, it kā nezaudējot mājokļa siltumu, man liekas nesaprotama. Ja tu vēdini, tu ielaid auksto gaisu tāpat, siltuma zudums notiek tāpat.

Citēju un vēlāk komentēju:

„Šeit vēlos akcentēt arī gaisa ventilāciju, kas bieži tiek minēta kā problēma pakešu logiem. Problēma nav pakešu logos, bet gan padomju laika blokmāju un veco projektēto māju ventilācijas sistēmā – precīzāk sakot – ventilācijas neesamība! Daudzos tā laika ēku projektos tika iestrādāts, ka mājoklī 40% gaisa ieplūdīs caur logiem un ventilācijas tika veidota tikai virtuvē un tualetē! Šī prakse 21.gadsmitā vairs nav pieņemama, jo siltumzudums, kura dēļ ik sezonu par kurināmo nākas tērēt lielu naudu, ir aktuāla problēma visiem, nemaz nerunājot par globālās sasilšanas problēmām. Pakešu logiem ir pieejama ziemas vēdināšana vai pat atsevišķi uzstādāmi gaisa ventiļi, kas nodrošina nepieciešamo ventilāciju, nezaudējot mājokļa siltumu.”

Sanāk, ka mūsdienu ēkas ir pilnīgi neventilējamas (energoefektivitāte) un šī opcija ir atstāta uz pakešu logu ‘pleciem’ , tos dažreiz pavirinot ielaist skābekli istabā! Es labāk izvēlos, lai manas istabas ventilējas visu laiku un kad atgriežos mājās, mani sagaida svaigas telpas, nevis piesmakušas.

Varbūt šī problēma bija tikai padomju laikā celtajām ēkām? Varbūt ieliekot pakešu logus 19 gs beigu ēkā šī ventilācijas problēma nebūs vairs aktuāla, jo ēkas (caur sienām vai kā citādi) pašas ventilējas? Savukārt, kā var pieļaut pakešu logu likšanu 19 gs celtnēs, to vispār nesaprotu, bet šis ir atsevišķs temats!

Manuprāt, ja jums īpašumā ir koka logi, tad jums ir 2 zaķi :), 1.estētiskie koka logi un 2.vienmēr svaigs gaiss! Un nekāda vēdināšanas režīma. Vēl viens būtisks plus ‘parastajiem’ logiem ir tas, ka tos var normāli nomazgāt, no visām pusēm un arī augšējās vērtnes, kas bieži vien pakešniekiem nav iespējams, ja vien neesat alpīnists, kuram nebūtu bail izkārties no 5 stāva loga!

Koka nams ar ieliktiem pakešu logiem. Kā neveiksmīgas zobu protēzes.

3. Vai ir vērts saglabāt tos koka logus, kas ir padomju sērijveida dzīvokļos? Atkal, novērtējiet funkcionāli. Ja tie ‘darbojas’ varbūt ir vērts pārkrāsot un vēl kādus 5 gadus palietot. Neesmu logu eksperts, bet cik man nācies redzēt un pārbaudīt, tad tie logi, kas ir ‘vecajās’ mūra ēkās ir kvalitatīvāki un arī izskatās skaistāk nekā padomju laika logi.

4. Krāsots koks vai dabisks koks? Gaumes jautājums. Mūsu gadījumā bija tā, ka krāsa, kas tika lietota logu pārkrāsošanai bija sintētiskā (alkīda, eļļas bāze), līdz ar to tā ilgi neturās pie virsmas un acīmredzot bija krāsota iepriekš neattīrītiem (taukainiem un nolupušiem) rāmjiem. Pārkrāsojot tos vēl vienu reizi mēs panāktu tādu efektu, kā likt meikapu uz sejas, no kuras tas jau 7 dienas nebūtu ņemts nost! Līdz ar to, tika pieņemts lēmus krāsu pilnībā noņemt un tad skatīties, ko darīt tālāk. Ja nepatiktu izskats, tad iespējams logus atkal krāsotu, bet šoreiz ar dabīgu – lineļļas krāsu, jo atšķirībā no sintētiskās tā iesūcas kokā un to aizsargā un ļauj kokam elpot, tā nekad nebūs jātīra vai jākasa nost, bet tikai jāpārkrāso ar tādu pašu krāsu! It īpaši svarīgi, manuprāt, lineļļas krāsu izmantot tieši ārējo koka logu krāsošanai, jo cauri sintētiskajām krāsām mitrums nespēj ‘iziet’ ārā, tādējādi koks sapūst no iekšas. Vairāk par lineļļas krāsām lasiet šeit un vipār par krāsām šeit.

5. Vai esat gatavi ieguldīt laiku, kas nepieciešams, lai tādus vecus logus atrestaurētu paši? Tas ir jautājums, ko īstenībā būtu jānoskaidro no paša sākuma. Brīdinājums: tas ir laikietilpīgs, pacietīguma prasīgs un ‘čakarīgs’ darbs pēc būtības. Iespējams, ka par cenu, ko maksā jauns pakešu logs, kāds var uzņemties vienu tādu vecu logu restaurēt. Pati neesmu meklējusi. Par restaurācijas procesu un to, kā mums gāja, rakstīšu otrajā daļā.

Pozitīvs raksts par veco koka logu atjaunošanu un iesaku arī šo rakstu.

Bilde PĒC. Tas pats rāmis, kas raksta sākumā (ar citu rokturīti, kas gaida savu restaurāciju).

Advertisements

2 thoughts on “Koka logu restaurācija. 1.daļa: Vecie logi – prieks vai rūgtums?

  1. Varu palīdzēt. Mob.29804942 uldisvirsis@gmail.com

  2. Un kur lai atrdo tadu meistaru, kas var Riga salabot divus koka logus? zv.26182870

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s